Стратегія та бізнес-моделі підприємств за умов цифровізації
Досліджено зв’язок бізнес-моделі і стратегії підприємства. Наведено «рівняння цінності», запропоноване Мітчелом Леві, у якому стратегія підприємства є ключовою змінною в розгортанні, управлінні та розвитку бізнес-моделі. Обґрунтовано необхідність в умовах цифровізації економіки подальших досліджень бізнес-моделей, заснованих на цифрових технологіях.
Одним із основних елементів внутрішнього середовища функціонування бізнес-моделі компанії, за Швиданенко Г.О. і Ревуцькою Н.В. [1, с. 31], є стратегія, як основа, на якій тримається бізнес компанії. Вони справедливо відмічають, що «бізнес-модель і стратегія є однаково важливими та мають ті самі цілі, але на різних бізнес-рівнях. Бізнес-модель є схемою перетворення стратегії в загальну «технологію» створення доданої вартості компанією, зміни елементів стратегії компанії повинні супроводжуватись зміною бізнес-моделі і навпаки».
Бізнес модель тісно пов’язана зі стратегією підприємства. Відмінність бізнес-моделі від стратегії демонструє «рівняння цінності», запропоноване Мітчелом Леві [2]. Він відмічає, що «в індустріальну епоху бізнес-моделі змінювалися досить рідко. Але в сучасному мережевому середовищі бізнес-моделі змінюються настільки часто, що керівництву важко визначити, які моделі розгортати, а яких уникати. Якщо діяти за неправильною моделлю або недостатньо швидко це може призвести до значних фінансових втрат або втрат можливостей, підвищує ймовірність витіснення з бізнесу». Експерт з управління електронною комерцією М. Леві запропонував рівняння цінності, щоб створити основу для бізнесу у ХХІ ст. та за його межами, що допомагає визначити найкращі бізнес-моделі для розгортання, управління, розвитку та реалізації стратегічних цілей підприємства:
\[ V=M×S^3 \tag{1}\]
де V – Value (Цінність), М – Model (Бізнес-модель), S – Strategy (Стратегія). М. Леві застосовує S в третьому ступені, маючи на увазі «стратегію розгортання», «стратегію управління» та «стратегію розвитку».
Використовуючи структуру цінностей і методологію в аналізі, ним досліджено понад 50 компаній із різними бізнес-моделями та обґрунтовано, що у кожному випадку стратегія була ключовою змінною в розгортанні, управлінні та розвитку бізнес-моделі. В процесі розвитку стратегії розвиваються і моделі. Покращення ефективності ланцюгів постачання та логістики, усунення посередництва ускладнюють майбутні моделі, відмічає М. Леві. Але складність бізнес-моделей спрощується, коли застосовується структура цінностей (Value Framework) і створення інтегрованої стратегічної структури для поліпшення процесів, транзакцій, взаємодії з партнерами і клієнтами. Мережа, а не комп’ютер, в умовах цифровізації економіки стає робочою силою процесу. Тому в сучасному світі слід поєднувати фізичні та цифрові процеси для отримання оптимальних результатів. Із чим можна погодитись.
Наприклад, бізнес-виміри Value Webs (мережі цінностей) – це мережі підприємств і кінцевих користувачів, які спільно виробляють речі, що мають економічну цінність. Відомі приклади: Spotify, Netflix, Amazon. Ціннісні мережі використовують інноваційні технології, щоб пропонувати своїм клієнтам цінні пропозиції. Вони включають ланцюги поставок і створення вартості, горизонтальні бізнес-додатки, а також статичні й динамічні транзакції. Крім того, ці моделі перекриваються, зливаються та розвиваються з часом. Цифрові або інтернет-бізнес-моделі, наприклад, як Vendor-managed inventory (VMI), коли запаси управляються постачальником, при яких дистриб’ютор надає визначену інформацію постачальнику товару, а постачальник бере на себе повну відповідальність за підтримку рівня запасів цих товарів на складі або в торговій точці дистриб’ютора. Сторони попередньо погоджують рівень сервісу та розміри запасів.
Стратегії мають три чіткі фази: формування, управління та адаптації бізнес-моделей до поточного та майбутнього бізнес-середовища, включаючи впровадження нових технологій. Нові моделі також можуть застосовуватись або залучатись до існуючих моделей, оскільки до складних мереж цінностей додається більше учасників. Приклади включають злиття B2C і B2B у нові бізнес-моделі B2B2C.
Отже, бізнес-модель тісно пов’язана із стратегією підприємства, оскільки є схемою або планом реалізації стратегії. В сучасних умовах бізнес-модель підприємства може змінюватись досить динамічно і часто, що пов’язано із постійним пошуком найкращих рішень реалізації стратегії, задоволення потреб ринку та отримання прибутку. Тому в умовах цифровізації економіки актуалізуються дослідження бізнес-моделей, заснованих на цифрових технологіях.
Література
- Швиданенко Г.О., Ревуцька Н.В. Формування бізнес-моделі підприємства: навч. посіб. К.: КНЕУ, 2013. 423 с.
- Levy M. The Principles of Highly Successful Business Models: Using the Value Framework. ECnow.com Inc., 2001. URL: http://www.valueframeworkinstitute.org/ValueFrameworkWorkbookIntro.pdf.