Моделі кластерного аналізу обсягів експорту та імпорту України з країнами ЄС
У роботі проведено дослідження експорту та імпорту України з країнами Європейського Союзу з використанням моделей кластерного аналізу. Застосування цих моделей дозволило сформувати групи країн, які мають схожі характеристики в обсязі та структурі зовнішньоекономічних відносин з Україною. Отримані результати дозволять розробити рекомендації щодо оптимізації торговельних відносин України.
У контексті глобалізації зовнішньоторговельна діяльність значною мірою визначає розвиток національних економік. На сьогоднішній день Україна активно взаємодіє з різними країнами світу через свої зовнішньоторговельні зв’язки, які налічують більше 200 партнерів [1]. Європейський Союз став одним з ключових торговельних партнерів України. Тому аналіз та вивчення динаміки саме цих зв’язків має велике значення для розробки ефективних стратегій та рішень у галузі зовнішньої торгівлі.
Проблематику сучасного розвитку зовнішньоторговельної діяльності вивчали такі українські науковці, як І. Бураковський, О. Гаврилюк, А. Мазаракі, Ю. Макогон, Є. Савельєв, В. А. Кравченко, В. В. Кравцова, Я. А. Жаліло, О. В. Дзюблюк, Л. Б. Колінець та інші [3, 5]. Однак ці наукові роботи та дослідження з цієї теми потребують додаткової роботи та розвитку. Метою роботи є аналіз зовнішньоторгівельних відносин України з країнами ЄС за допомогою методів кластерного аналізу, що дозволяють сформувати групи країн, які мають схожі характеристики в обсязі та структурі експорту-імпорту з Україною.
В останні роки спостерігається чітка тенденція до посилення економічної співпраці саме між Україною та ЄС. У 2023 році більше 62% експорту та майже 52% імпорту України припали на країни Європейського Союзу, що збільшило загальну частку товарообігу з ними до 56% (порівняно з 53,6% у 2022 році) [2]. Тому в роботі для подальшого аналізу було сформовано групи країн за результатами їхньої торгівлі (експорту-імпорту) з Україною для визначення найбільших партнерів.
У даній роботі використані моделі кластерного аналізу, зокрема агломеративний метод (метод Уорда) та ітеративний метод к-середніх. Інформаційною базою дослідження є результати експорту та імпорту України з країнами ЄС за 2023 рік за 20 категоріями [6].
Спочатку було розглянуто результати експорту. Дендрограму класифікації 27 країн за методом Уорда в середовищі RStudio наведено на Рис. 1.
Кількість кластерів була визначена за допомогою функції пошуку оптимальної кількості кластерів. Також зобразили кластери за допомогою ітеративного методу к-середніх – Рис. 2.
Отримали, що до першої групи належить Польща, як найбільший партнер України з експорту товарів за всіма категоріями. До другої групи віднесено Німеччину, обсяги експорту з України за всіма категоріями товарів також мають вагому часту, але в той же час майже в два рази менші за обсяги експорту з Польщею. До третьої належать всі інші країни ЄС (Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швеція) як партнери з досить помірною торгівельною активністю з Україною.
Аналогічні розрахунки були проведені для результатів імпорту України з ЄС у 2023 році. Дендрограму класифікації наведено на Рис. 3. Були визначено, що кількість кластерів дорівнює 3. Реалізація методу к-середніх наведена на Рис. 4, метод підтверджує розбиття країн на 3 групи.
За результатами аналізу отримали, що до першого кластеру належить Польща, яка так само, як і за експортом, є найбільшим партнером України в імпорті товарів за всіма категоріями. До другого віднесено Італію та Німеччину, як також вагомих партнерів, але з меншими обсягами імпорту порівняно з Польщею. Та до третього кластеру належать всі інші країни ЄС, а саме Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швеція, які так само, як з експортом, мають помірну торгівельну активність з Україною.
Висновок: Таким чином, результати кластерного аналізу показали, що у торгівельних відносинах України з країнами Європейського Союзу переважають деякі ключові партнери. Польща виділяється як найбільший партнер з експорту та імпорту за всіма категоріями товарів. Німеччина та інші країни ЄС також мають важливе значення, але з меншими обсягами торгівлі порівняно з Польщею. Перспективи розвитку включають подальше зміцнення співпраці з цими країнами та можливість розширення торговельних зв’язків з іншими країнами ЄС.
Література
- ГАВРИЛЮК, Іванна. ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ ЄРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ. Економіка та суспільство, 2024, 59.
- Зовнішня торгівля товарами. [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://niss.gov.ua/doslidzhennya/mizhnarodni-vidnosyny/zovnishnya-torhivlya-tovaramy-pidsumky-i-pivrichchya-2023-roku
- РЕМІНСЬКИЙ, М. М.; ПЕТРЕНКО, К. В. Динаміка та розвиток зовнішньо-торгівельних відносин Україна-ЄС, в процесі євроінтеграції України. 2020.
- Stasiuk, O., Chmyrova, L., & Fediai, N. (2023). Peculiarities of foreign trade in transport services between Ukraine, the EU and other countries of the world. International Science Journal of Management, Economics & Finance, 2(4), 46–55.
- Державна митна служба України [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://bi.customs.gov.ua/uk/trade/value-of-goods-hs-code