Трансформаційний вплив інтегрованого мислення на бізнес-моделі підприємств
Розглянуто економічну сутність поняття «бізнес-модель» підприємства. Наведено трактування поняття «інтегроване мислення». Представлено трансформаційний вплив інтегрованого мислення на бізнес-моделі підприємств через взаємозв’язок інформації в управлінській звітності, аналізі та прийнятті рішень. Обґрунтовано адаптацію бізнес-моделей до інтегрованого мислення.
Сучасні трансформаційні процеси економіки, масштабування цифрових технологій в сучасному глобальному світі сприяє трансформації бізнес-процесів підприємств під впливом застосування інтегрованого мислення. У сучасних умова все більша кількість підприємств здійснюють постійних пошук ефективних бізнес-моделей, використання яких дасть можливість моделювання та прогнозування конкурентних переваг та стійкість розвитку [1].
Бізнес-модель – це узагальнена форма представлення складових елементів внутрішнього середовища підприємства, взаємодії між ними, а також рівня їх адаптації до вимог зовнішнього середовища, в результаті чого створюється цінність для споживача у вигляді товарів, робіт, послуг та економічна цінність на ринку [1].
Бізнес-модель можна розглядати як головну стратегію підприємства, що є описом унікальної ціннісної пропозиції для споживача, на яку впливає інтегроване мислення.
Інтегроване мислення веде до інтегрованого прийняття рішень і дій, які враховують створення, збереження або втрату цінності в короткостроковій, середньостроковій і довгостроковій перспективі. Ця інтеграція забезпечує краще прийняття рішень, підвищує прозорість і орієнтована на майбутнє [2].
Інтегроване мислення відіграє ключову роль у цілісному плануванні, управлінні та звітуванні підприємства і є своєрідним розкриттям потенціалу, що дозволяє зрозуміти, оцінити та покращити взаємозалежність між операційними та функціональними підрозділами, ресурсами та стосунками, прогнозувати вплив на навколишнє середовище, соціальну мережу та управління і призводить до підвищення вартості підприємства [3].
Отже, інтегроване мислення сприяє інтегрованому прийняттю рішень і дій, які впливають на здатність підприємств створювати цінність з часом. Чим більше інтегроване мислення впроваджено в бізнес-моделях підприємства, тим більш природним буде зв’язок інформації в управлінській звітності, аналізі та прийнятті рішень, що призводить до кращої інтеграції складових систем та зовнішньої та внутрішньої комунікації. Підприємства адаптують свої бізнес-моделі і стратегію, щоб реагувати на зовнішнє середовище, ризики та можливості, з якими вони стикається. Інтегроване мислення слід розглядати як безперервний вектор руху, який розвивається та сприяє співпраці в усіх підрозділах підприємства.
Література
- Касич А. О. Бізнес-моделі сучасних підприємств: поняття, види, зарубіжний досвід / А. О. Касич, І. В. Рафальська // Причорноморські економічні студії. – 2019. – Вип. 37. – С. 86-92.
- The International Framework. Retrieved from: http://integratedreporting.org/wpcontent/uploads/2015/03/13-12-08-THE-INTERNATIONAL-IR-FRAMEWORK-2-1.pdf.
- TRANSITION TO INTEGRATED THINKING: A GUIDE TO GETTING STARTED https://integratedreporting.ifrs.org/wp-content/uploads/2022/07/VRF-ITP-GettingStartedGuide.pdf