Перспективи хмарних технологій у глобальному контексті (вплив на сферу освіти та бізнесу)

Автори
Відомості

Піх Марія Михайлівна

Асистент, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

mariia.pikh@nung.edu.ua

Яцишин Микола Миколайович

к.т.н. доцент, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Хмарні технології представляють собою перспективне інноваційне рішення у сфері обробки та зберігання даних. Хмарні сервіси не лише забезпечують зручний доступ до даних та програм з будь-якого пристрою, а й пропонують різноманітні моделі, такі як інфраструктура як сервіс, платформа як послуга та програмне забезпечення як послуга.

Назву хмарні технології отримали через те, що у вигляді хмари на схемах комп’ютерних мереж позначали Інтернет або іншу складову частину, яку детально не описували [1, ст.30]. Хмарні технології виявляються ключовим інструментом як у сфері освіти, так і в бізнесі, дозволяючи ефективно використовувати обчислювальні ресурси та забезпечувати швидкий та зручний доступ до інформації з будь-якого пристрою з будь-якої точки планети.

Хмарні технології - досить нове явище в Інтернеті в цілому і в освіті зокрема. Хмара - це деякий сервер або мережа розподілених центрів опрацювання даних, де зберігаються дані та програми, які використовують користувачі за допомогою глобальної мережі [6]. Хмарні технології– це кардинально новий сервіс, який дозволяє віддалено використовувати засоби обробки і зберігання даних [2 ст. 4]. Їх можна трактувати, як можливість отримати доступ до необхідної інформації за допомогою звичайного браузера з будь якої точки планет. Хмарні технології виступають потужним інструментом для розвитку бізнесу.

Особливістю хмарних технологій є те, що програми та дані розташовуються на обладнанні постачальника не займають місце в пам’яті вашого пристрою, не вимагає значних обчислюваних ресурсів, і зазвичай є фінансово вигіднішим, адже надається користувачам через мережу у вигляді платних чи безкоштовних веб-ресурсів.

Українська наукова література почала використовувати термін “хмарні технології” ще з 2008 року. Проте варто зауважити, що на той момент під хмарними технологіями дослідники розуміли переважно безкоштовні хостинги для певних поштових служб. Інші інструменти, які зараз активно пропонуються для використання у хмарі, не були на той час доступні, оскільки вчені не мали достатньо обсягу даних і навичок використання таких інструментів. Хмарні технології використовуються в різних сервісах, які ми щодня використовуємо. Раніше ми зберігали всю інформацію на власному комп’ютері і передавали її за допомогою флеш-дисків. Тепер з’явилися файло-сховища, такі як Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive. Листування перейшло до месенджерів, таких як Telegram, WhatsApp, а для зустрічей та спілкування використовуються Skype, Zoom та інші. Хмарні технології дозволяють нам відкривати один і той же файл на різних пристроях одночасно і звертатися до наших соціальних мереж з будь-якого пристрою.

Лідерами з надання хмарних послуг для освіти є корпорації Google та Microsoft які безкоштовно пропонують навчальним закладам пакети хмарних сервісів G Suite for Education, та Microsoft Office 365.

Можна виділити 3 основні сервісні моделі хмарних технологій.

SaaS – програмне забезпечення як послуга, простими словами, це програма, яка працює на сервері постачальника, а користувач отримує до неї віддалений доступ за оплату [4]. Модель SaaS передбачає, що управління як програмним, так і апаратним забезпеченням знаходиться відповідно на провайдері, включаючи питання безпеки та ефективності. Це дозволяє користувачам програми використовувати готовий продукт або окремі функції для вирішення конкретних бізнес-завдань. SaaS - дозволяє компаніям збувати свої продукти через хмарні програми. Ці програми регулярно оновлюються та отримують нові функції. Крім того, SaaS забезпечує швидкий доступ до програми з будь-якого комп’ютера чи місця, де є Інтернет-підключення. Це усуває потребу витрачати багато часу на пошук внутрішніх ресурсів для впровадження та обслуговування програми. Такий підхід дозволяє бути гнучкими та реагувати на будь-які зміни на ринку, що допомагає залишати конкурентів позаду. Прикладами є Microsoft 365, TikTok, Gmail.

PaaS (платформа як послуга) – аналог комп’ютера з операційною системою, яку використовуєте для розгортання своїх додатків [3]. Отже PaaS - надає не лише ІТ інфраструктуру, а й операційні системи, середовища для програмування та інструменти для управління базами даних. Paas використовує хмарні ресурси для управління та автоматизації складних бізнес-процесів. Приклади ― AWS Elastic Beanstalk, OpenShift.

IaaS (інфраструктура як сервіс) — передбачає, що ви отримуєте буквально шматочок хмарної інфраструктури, в якому самі встановлюєте потрібні програми. [5]. Отже IaaS - це форма хмарних послуг, де постачальник надає в оренду свої сервери та обчислювальні потужності. Клієнт може встановлювати будь-які операційні системи та програми на ці сервери. Приклади― Microsoft Azure, Google Cloud, GigaCloud.

Узагальнюючи, хмарні технології є інноваційним підходом до доступу та використання обчислювальних ресурсів та програм через Інтернет. Вони надають користувачам можливість працювати з даними та програмами з будь-якого місця та пристрою, що має підключення до мережі. Завдяки моделям SaaS, PaaS та IaaS користувачі можуть отримувати доступ до готових програм, розгортати власні додатки та використовувати інфраструктуру, не звертаючи уваги на управління апаратним забезпеченням. Загалом, хмарні технології відіграють ключову роль у сучасному цифровому світі, забезпечуючи зручний та ефективний спосіб роботи з даними та програмами через Інтернет.

Література

  1. Казанцева О.П. Інформатика:підручник для 7кл. закл. Загал. Серед. Освіти /О.П.Казанцева, І.В. Стеценко.- Тернопіль: Навчальна книга -Богдан, 2020.-176с.
  2. Вакалюк Т.А. Хмарні технології в освіті. Навчально-методичний посібник длястудентів фізико-математичного факультету. – Житомир: вид-во ЖДУ, 2016. – 72 c. Ст4
  3. https://vps.ua/blog/ukr/cloud-technologies-for-business Що таке хмарні технології та їхня користь для бізнесу.
  4. https://web-promo.ua/ua/blog/sho-take-saas-i-yak-ce-pracyuye/ Що таке SaaS і як це працює.
  5. https://vps.ua/blog/ukr/cloud-technologies-for-business
  6. https://vseosvita.ua/library/prezentacia-hmarni-servisi-onlajnovi-perekladaci-7-klas-70307.html