Застосування консольного меню для взаємодії з банківською базою даних

Автори
Відомості

Цап Денис

здобувач кафедри інженерії програмного забезпеченняІвано-Франківський національний технічний університет нафти і газу,Івано-Франківськ, Україна

Itsdenystsap@gmail.com

Царева Олександра

асистент кафедри інженерії програмного забезпечення Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу

oleksandra.tsareva@nung.edu.ua

У даному дослідженні ми розглянули основні аспекти застосування консольного меню для взаємодії банківською базою даних. А саме: визначили переваги та недоліки, принципи застосування. Запропоновано простий і логічний інтерфейс, який враховує усі результати дослідження.

Інформаційні технології відіграють дуже велику роль в автоматизації банківських установ[1]. Для взаємодії з банківськими базами даних (далі-БД) можуть бути використані певні інтерфейси, наприклад: GUI(графічний інтерфейс користувача), консольне меню, API та ін.

Перевага консольного меню над іншими вищезазначеними полягає у тому, що консольне меню – це інтерфейс, який надає широкий спектр можливостей користувачу , а саме: можливість взаємодіяти з програмою шляхом вибору пунктів зі списку або введенням команд у вікно консолі; переміщення між пунктами меню; здійснення змін у БД та ін.

Проте, водночас, він є не вимогливим до ресурсів комп’ютерних машин і доволі простий у використанні. Це зумовлено тим, що у консольному меню не застосовуються графічні елементи піксельної та растрової графіки, не застосовані 3D елементи.

Разом із тим, необхідно врахувати наявні недоліки: відсутність графіки, обмеженість функціоналу, зменшена інтерактивність, недостатня людино-машинна взаємодія. Загалом, консольне меню є інтерактивним текстовим інтерфейсом, який дозволяє взаємодіяти користувачу через введення символів та зміну певних параметрів. Найчастіше консольне меню використовують для обробки запитів, отримання інформації або зміни інформації.

Рис. 1: Консольне меню

Окреслимо основні переваги застосування консольного меню для взаємодії з банківською базою даних. Ефективне управління даними. Консольне меню дає змогу швидко виконувати операції з БД, до прикладу: додавання, змінення , видалення даних, групування , сортування.

Підтримка аудиту. Консольне меню здатне легко інтегруватися з системою аудиту, що дозволяє відстежувати дії користувача, дізнатися детальну інформацію про оброблені запити та ін.

Безпека даних. Розробка консольного меню замість GUI є набагато дешевшою та швидшою, адже оскільки банки і їх БД у великій зоні ризику кібератак, консольні меню будуть більш безпечними[2], бо не мають доступу до веб-директив та бібліотек, не будуть користуватися хостами, які потрібні для забезпечення GUI.

Таким чином, консольне меню варто застосовувати для адміністратора бази, який є обізнаним користувачем командного рядка; при браку коштів та часу на розробку повноцінного інтерфейсу або додатку, для формування певного «підґрунтя» для тестування функціоналу програми.

Література

  1. Савченко В. О. Програмний засіб адміністрування баз даних банківських операцій: дипл. проект. Київ, 2021. С. 6
  2. Захист інформації в комп’ютерних системах та мережах : навч. посіб. / С.Г.Семенов, А.О.Подорожняк, О.І.Баленко, С.Ю.Гавриленко – Х.: НТУ «ХПІ», 2014.– 251 с.