Інструменти цифровізації для навчання людського капіталу на підприємствах

Автор
Відомості

Мельничук В.Е.

доктор філософії з економіки, КПІ ім. Ігоря Сікорського

vickikitoria@gmail.com

Розвиток людського капіталу на підприємствах визначається рядом послідовних економічних дій, серед яких ключовими є навчання, інвестування і забезпечення фондоозброєності. Реалії сьогодення вказують на те, що навчання людського капіталу неможливе без використання цифрових інструментів.

Навчання – основний елемент системи, оскільки без освіти неможливий розвиток людського капіталу. Навчання потрібно цифровізувати, оскільки натепер існує велика кількість інтернет платформ, які пропонують різні курси і є можливість проходити завдання та слухати лекції в зручний час. Нині відбувається перехід не лише до цифровізації, а й до віртуалізації, тому в майбутньому навчання буде відбуватись за допомогою доповненої реальності й сприятиме покращенню рівня ефективності цифрового навчання. Для продуктивної взаємодії необхідно впроваджувати навчання персоналу. Керівництво підприємств також має оволодіти цифровими компетентностями, щоб здійснювати контроль, аналізувати ступінь проникнення цифрових технологій в процеси, результати цифровізації тощо.

В умовах цифровізації економіки людський капітал розглядається за рівнем цифрових компетенцій працівників, які характеризують їх готовність до використання цифрових технологій та інновацій; наявністю кваліфікованих фахівців та підготовки (перепідготовки) працівників відповідно до нових вимог, які вільно володіють цифровими навичками, здатні до самонавчання та вміють адаптуватись до технологічних змін, а також наявністю спеціалістів, здатних проводити технічний аналіз щодо доцільності впровадження тих чи інших цифрових інструментів в практичну діяльність підприємств.

У наш час можливість особистісного зростання та навчання є значною перевагою для майбутнього працівника при виборі працедавця, тому імплементація програм навчання та застосунків зі штучним інтелектом є суттєвим внеском у подальший розвиток підприємства задля покращення життєдіяльності людського капіталу. Звісно, також необхідно враховувати й можливі загрози з використання штучного інтелекту на підприємствах, щоб людський капітал не був замінений на роботизований. Навички, необхідні для ефективної роботи, видозмінюються, тому розроблюється і з’являється нове програмне забезпечення, що призводить до подальшої цифровізації. Наприклад, штучний інтелект, оцінивши навички працівників, може порадити необхідні навчальні програми для перекваліфікації або особистісного розвитку, може аналізувати дані та сповіщати HR-відділ, хто з персоналу потребує професійної перекваліфікації та в якій сфері. Тобто завдяки інтелектуальним алгоритмам, штучний інтелект розробляє рекомендації, як допомогти людям навчатися ефективніше. Керівництво підприємств має змогу, використовуючи цифрові застосунки, розвинути людський капітал, докладаючи мінімум зусиль і економлячи не лише час, але й кошти, адже раніше на аналіз внутрішнього середовища і виявлення недоліків витрати були значними.

Цифрові комунікації дозволяють вирішувати питання набагато швидше, що економить час та збільшує ефективність. Звісно, що не всі підприємства використовують цифрові додатки у повній мірі, що могло б значно спростити та підвищити продуктивність певних процесів. Так, наприклад, у чатах і групах Telegram є анонімні та відкриті голосування, можливості для аудіо та відео-конференцій з можливістю запуску презентацій, прямі ефіри, чат-боти для зворотнього зв’язку або опитувальники з певних питань. Це лише один приклад з великої кількості можливостей, але зрозуміло, що дана соціальна мережа може бути не лише інструментом для комунікації, але й для навчання, особистісного розвитку та збору інформації.

Такий інструмент розвитку людського капіталу як цифрові платформи для навчання має стати невід’ємною частиною підвищення інтелектуального рівня кожного працівника, адже розвиток професіональних та особистісних навичок відіграє важливу роль не лише в житті людини, але й допомагає підприємству отримувати якісні кадри. Людина має прагнути до саморозвитку і постійно навчатись, слідкувати за постійними оновленнями в професійній сфері. Керівництво підприємства має розуміти, що працівники потребують відповідних інструментів для розвитку. Нині існують безліч платформ для навчання, у тому числі й вітчизняних, і можливо обирати не лише платформу, а й конкретні курси, що зацікавили працівників або мають схвальні відгуки від колег.

Дієвим інструментом забезпечення не тільки навчання, а й колективного розвитку людського капіталу є корпоративний університет. Корпоративні університети можуть допомогти підприємству досягти своїх цілей та завдань, створивши колективний освітній простір, а також забезпечити його довгостроковий успіх, постійно навчаючи та перекваліфіковуючи працівників. Розвиток базових цифрових і спеціальних компетентностей людського капіталу в корпоративному університеті посилює корпоративну культуру підприємства, адаптує кадри до сучасних цифрових вимог і дає можливість набувати професійних знань та особистісних навичок.

Отже, інструменти цифровізації навчання вже давно стали невід’ємною частиною розвитку людського капіталу, які, при правильному використанні, можуть забезпечити зростання обізнаності та нарощення професійних й особистісних навичок.