Структурно-логічна схема реконструктивної просторової організації господарських систем замкненого типу
Побудовано структурно-логічну схему управлінських дій із реконструктивної просторової організації господарських систем у послідовності реалізації трьох стадій за одинадцятьма етапами у замкненому циклі вирішення проблеми переформатування: Стадія І: підготовча (три етапи: обґрунтування вимог до просторової організації господарських систем; розробка п’яти комплексних програм; синхронна трансформація і переформатування п’яти площин просторового розвитку господарських систем); Стадія ІІ: впровадження стратегій і заходів (три етапи: реорганізації, рекомбінації та ревіталізації); Стадія ІІІ: моніторинг, оцінка та коригування (п’ять етапів: моніторингу і оцінки результатів виконання реконструктивних стратегії та заходів із реорганізації, рекомбінації та ревіталізації; виконання корекції і удосконалення управлінських дій; сприяння та здійснення підтримки; розширення і масштабування; забезпечення сталості і континуальності (циклічності)).
Ключові слова: господарські системи; реконструктивна просторова організація; реорганізація; рекомбінація; ревіталізація. Контури сучасного реконструктивного просторового розвитку України мають відповідати європейським підходам і враховувати національний досвід просторової організації господарських систем (ГС), що відображає специфіку та ментальність стейкхолдерів і управляючих структур, які зацікавлені у забезпеченні розвитку просторових утворень при гармонізації різноспрямованих інтересів. Важливим аспектом, виходячи з духу європейських принципів та актив-орієнтованого підходу до організації просторового розвитку, є те, що він повинен мати соцієтальну направленість із урахуванням масштабів місцевих природно-ресурсних активів. Формування цілісної моделі організації потоків управлінських дій у досягнення цільових реконструктивних орієнтирів доцільно проводити спираючись на домінантні позиції за замкненою схемою Рис. 1/Рис. 2.
Коментуючи замкнену схему, підкреслюємо, що модель раціоналізації господарської діяльності та забезпечення резилієнтності просторового утворення формується під впливом зовнішніх та внутрішніх факторів, а їх набір визначається у процесі розробки форсайт-проєкту, і залежить від масштабу просторового територіального утворення та його структурно-функціональних характеристик. Складність полягає у тому, щоб вірно сформувати комбінаторику факторів впливу, які мають враховуватися, оскільки вона повинна бути гармонізована із головними функціями, які визначають напрям і особливості реконструктивного розвитку ГС на сучасному етапі функціонування державного утворення в умовах постійного нарощення загроз і ризиків.