Концептуальне бачення використання підходів проєктного менеджменту в організації навчання

Автор
Відомості

Полянський Владислав Олександрович

доктор філософії (Ph.D.), викладач кафедри економічної кібернетики і системного аналізу Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця

vladislav.polya94@gmail.com

Пропонується концептуальне бачення використання підходів проєктного менеджменту у навчальному процесі. Підкреслюється значення змін у системі цінностей навчання та формування нових підходів до організації навчального процесу. Реалізується теоретичний алгоритм використання підходів проєктного менеджменту в організації навчання.

Розвиток процесів глобалізації, цифровізації та технологізації показали свою безперечну ефективність для розвитку людства в останні десятиліття. Такі зрушення відбуваються завдяки прискоренню наукового прогресу та формуванню нових підходів до управління діяльністю, який виокремився в окремий практичний напрям - проєктний менеджмент.

Сучасні та ефективні технології проєктного менеджменту можуть стати основою розвитку освітнього процесу. Використання підходів проєктного менеджменту є особливою категорією недостатньо досліджених операцій, які можуть потенційно призвести до покращення процесу навчання та сформувати значущий кількісний та якісний зсув у розумінні тем курсів на основі практичних кейсів [1-3].

Для реалізації концепцій та підходів проєктного менеджменту в організації навчання запропоновано структурний план розгляду практичних особливостей використання підходів проєктного менеджменту. Пропонується реалізація концептуальної схеми для упорядкування етапів, плану розгляду та роз’яснення взаємозалежностей між елементами (Рис. 1).

Рис. 1: Концептуальна схема використання проєктного менеджменту в організації навчання

На початковому етапі дослідження проводиться аналіз проблеми використання підходів проєктного менеджменту в організації навчання. Актуалізуються сучасні технології навчання, виділяються їх особливості, зазначаються переваги та недоліки. Здійснюється огляд літератури у розрізі питання використання проєктного менеджменту в освітньому процесі.

Теоретичний базис дослідження дав напрямок для проведення практичної реалізації. Вона починається з обґрунтування методів використання проєктного менеджменту в організації навчання, які реалізуються через розробку комплексу підходів проєктного менеджменту.

Мова про розгляд системних змін параметрів та налаштувань загальноприйнятої системи цінностей навчального процесу, які складають основу принципів використання проєктного менеджменту. Після налагодження теоретичних елементів здійснюється перехід до конструювання реальних кейсів використання проєктного менеджменту, які полягають у розділенні задач на індивідуальні та колективні.

Кожен учасник залучається до процесу навчання як уніфікована одиниця, а також як командний гравець. При розгляді індивідуальних завдань особлива увага покладається на широкий спектр завдань, які пов’язані з практичними життєвими кейсами.

Втілення колективних завдань реалізується через розподіл ключових зон відповідальності між колективом. Кожен учасник отримує власний спектр робіт, які стануть основою для формування кінцевого командного проєкту в рамках практичних прикладів.

Після етапу моделювання завдань відбувається перехід до практичної реалізації задач із категорії проєктного менеджменту, який включає повний, детальний опис провадження та характеристику прикладних задач.

Отримані результати є основою для формування рекомендаційної бази, а також системи нових поглядів на організацію навчання. Висновки дозволяють сформувати новий теоретичний базис розвитку освітнього процесу та відтворюють реальні практичні інструменти для забезпечення особистісно орієнтованого навчання.

Література

  1. Волківська А. М. Сутність проєктного менеджменту та його значення для економічного, соціального та суспільного розвитку. Ефективна економіка. 2023. № 4. URL : https://doi.org/10.32702/2307-2105.2023.4.20 (дата звернення 15.03.2024).
  2. Ковальчук O. I., Зачко O. B. Моделі життєвого циклу розвитку проєктних команд в системі цивільного захисту. Вісник Львівського державного університету безпеки життєдіяльності. 2022. Т. 25. С. 71–78. URL : https://doi.org/10.32447/20784643.25.2022.08 (дата звернення 15.03.2024).
  3. Korolov D. Optimization of the role structure of the management team as a prerequisite for ensuring its effectiveness. Market infrastructure. 2021. № 53. URL : https://doi.org/10.32843/infrastruct53-7 (date of access: 15.03.2024).