Корпоративна соціальна відповідальність підприємства, як запорука його стратегічного розвитку

Автори
Відомості

Воронюк Євгенія Валеріївна

Викладач кафедри міжнародних економічних відносин, Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця

yevheniya.voronyuk@hneu.net

Сатушева Карина Валеріївна

доцент кафедри міжнародних економічних відносин Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця

satusheva0605@ukr.net

В тезах відображено необхідність реаізації принципів корпоративної соціальної відповідальності з точки зору їх впливу на довгостроковий та безпечний розвиток підприємства.

Основні принципи формування довгострокової стратегії підприємства в напрямі корпоративної соціальної відповідальності є:

  1. Високі стандарти якості товарів і послуг.
  2. Виконання зобов’язань перед співробітниками, постачальниками, партнерами.
  3. Задоволення потреб та інтересів усіх зацікавлених сторін [1].

Важливість реалізації зазначених принципів підтверджується глобальним опитуванням із дотримання принципів ділової етики від 2021 року, яке проведено і оприлюднено Ethics & Compliance Initiative (ECI), в якому прийняли участь понад 14 000 працівників у 10 країнах щодо різних типів неналежної поведінки, які вони спостерігали на робочому місці: 49% опитаних працівників сказали, що вони спостерігали неналежну поведінку, а 22% сказали, що спостерігали поведінку, яку вони класифікували б як образливу, 86% співробітників сказали, що повідомили про порушення, які вони помітили. На запитання, чи зазнавали вони помсти за репортажі, 79% відповіли позитивно [2].

Наведені результати демонструють, що неповажне ставлення керівництва до питання запровадження і реалізації зазначених вище принципів формування довгострокової стратегії підприємства має суттєвий негативний вплив на стратегічний розвиток підприємства. Це обтяжується технологічним розвитком, зокрема в комунікаційній сфері, що прискорює темпи поширення інформації і створює негативний образ підприємства серед зацікавлених сторін.

Забезпечення реалізації принципів корпоративної соціальної відповідальнсті стосується не тільки внутрішнього середовища підприємства. Їх реаізація дозволяє підвищити ефективність відносин із партнерами, клієнтами, споживачами, акціонерами та іншими зацікавленими сторонами.

Для безпекоорієнтованих умов розвитку підприємста запровадження та реалізація виключно принципів корпоративної соціальної відповідальності недостатньо. В сучасному світі існує ефективна практика із взаємодії між імперативима економічного та комерційного характару – потрійний результат. В рамках цієї взаємодії пропонується удосконалення системи бухгалтерського обліку з метою врахування нею трьох ключових аспектів безпекоорієнтованого і довгострокового розвитку підприємства: соціального, екологічного і фінансового.

Важливість якості інформації щодо діяльності підприємства на сучасному етапі розвитку суспільства є колосальною і безумовно впливовою. Дотримання принципів корпоративної соціальної відповідальності в цьому аспекті дозволяє підприємствам заявити, що вони поважно ставляться до соціальних, культурних, екологічних, економічних проблем громадськості та світу, що безумовно знижує вплив ризиків таких як:

  1. Поширення негативної інформації з метою створення негативного інформаційного простору навколо діяльності підприємства.
  2. Отримання штрафів за недотримання стандартів етичної поведінки в процесі функціонування підприємства.
  3. Конфліктні ситуації із клієнтами, контрагентами та партнерами підприємства, та інші.

Література

  1. Voronyuk Y. Global social responsibility of business as a part of organization of its economic security / Y. Voronyuk // Entrepreneurship. – 2022. - 10 (1). – Р. 28-38. URL: http://repository.hneu.edu.ua/handle/123456789/29790
  2. The State of Ethics & Compliance in the Workplace: A Look at Global Trends. URL: https://www.ethics.org/just-released-2021-global-business-ethics-survey-report/