Прогнозування обсягів продажів електромобілів на ринку США на базі нейронних мереж

Автори
Відомості

Куркула С. Г.

Запорізький національний університет, Україна

sergeysergey0093@gmail.com

Максишко Н. К.

д-р екон. наук, проф., Запорізький національний університет, Україна

maxishko@ukr.net

Досліджено можливості прогнозування обсягів продажу електромобілів на ринку США з використанням нейронних мереж. Запропоновано підхід, що базується на побудові регресійної нейромережевої моделі, визначено фактори, що впливають на обсяги продажів (середня ціна на бензин, ціна на літій-кобальт оксид, обсяги продажів нового житла, середня ціна на електроенергію) та проведено верифікацію прогнозу, отриманого за допомогою побудованої моделі.

В епоху, коли кліматичні зміни стають все більш відчутними, а прагнення до стійкості та екологічно чистої мобільності стає все більш нагальною потребою, ринок електромобілів переживає свій розквіт. Цей сегмент автомобільної індустрії продовжує демонструвати потужне зростання, яке зумовлено як технологічними інноваціям, так і потребами споживачів. У такій динамічній ситуації прогнозування ринку електромобілів стає ключовим інструментом для промисловості, урядових органів та інвесторів. При цьому на світових ринках динаміка обсягів продажів електромобілів має нелінійний характер [1].

Тому для її прогнозування доцільним є використання нейронних мереж. У цій роботі побудовано нейромережеву модель залежності кількості проданих електромобілів на ринку США від таких параметрів:

Вхідною інформацією для дослідження обрано помісячні дані за чотирма обраними показниками за період з 2011 по 2022 рік. Побудову та верифікацію прогнозної моделі здійснено за даними 2011-2021 рр. у програмному середовищі STATISTICA 13. Зазначимо, що при кожному тренуванні моделі створювалися 5 нейронних мереж, тобто, 5 наборів підвибірок. Під час тренування нейронних мереж найкращі результати отримано для мережі, що має 20 нейронів на внутрішньому шарі мережі. Під час тренування отримана модель описує 96,5% та 97,1% даних на тестових та валідаційних вибірках відповідно.

З графіків оцінки якості моделі (Рис. 1) видно, що гістограма залишків моделі близька до нормального розподілу, а її центр тяжіє до нуля по осі Х, що свідчить про досить високу якість отриманої моделі. Прогнозні значення досить близько та рівномірно розташовані вздовж цільової функції, що підкреслює високу якість отриманої моделі. Верифікацію прогнозу здійснено на даних за 2022 р. Середня абсолютна похибка отриманого прогнозу становить 14,9%.

Рис. 1: Графіки оцінки якості моделі: а) гістограма залишків; б) відповідність прогнозних значень цільовій функції

Отриманий результат можна вважати задовільним з огляду на невелику довжину часового ряду, яка зумовлена тим, що ринок електромобілів є достатньо новим та є певний дефіцит у кількості спостережень, а також на нього впливають багато екзогенних та ендогенних факторів, що роблять його розвиток достатньо непередбачуваним. Перспективою подальших досліджень у напрямі підвищення точності прогнозів щодо продажу електромобілів є аналіз та розширення переліку факторів, що впливають на попит на електромобілі, а також удосконалення нейромережевої моделі за рахунок використання, зокрема, методу Dropout. Результати дослідження можуть бути корисні для автовиробників, дилерських мереж та маркетологів, створюючи умови для прийняття обґрунтованих рішень щодо запасів, ціноутворення та маркетингових кампаній.

Література

  1. Kurkula S., Maksyshko N., Ocheretin D., Cheverda S. Nonlinear dynamics of electric vehicle sales in China: a fractal analysis. CEUR Workshop Proceedings. 2023. Vol. 3465. Pp. 206-221. URL: https://ceur-ws.org/Vol-3465/paper21.pdf
  2. U.S. Energy Information Administration. URL: https://www.eia.gov.
  3. Фінансова платформа Investing. URL: https://investing.com.