Застосування математичного моделювання для прогнозу ціни на картоплю в Чернігівській області
Україна є одним із найбільших виробників картоплі в Європі. Традиції картоплярства підтримують виробники Чернігівщини. Ціна на картоплю формується під впливом собівартості виробництва, але також на вартість впливає низка інших факторів. В даній роботі розглянуто прогноз середньорічної ціни на картоплю на 2024 рік на основі даних за період 2017 – 2023 роки.
Україна є одним із найбільших аграрних країн в Європі. Агросектор є ключовим у наповненні бюджету, є одним з ключових джерел надходжень валюти в країну. Сільські жителі становлять майже третину населення країни. Картопля в Україні по праву вважається другим хлібом та найбільш масовим продуктом харчування особливо на даний час. Станом на 2021 рік під вирощування картоплі було зайнято більш ніж 1,3 млн. га, середня врожайність становила понад 150 ц/га. Найбільше картоплі вирощують у Вінницькій, Львівській, Чернігівській, Київській, Житомирській, Сумській, Волинській областях.
З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, прикордонні області: Чернігівська, Київська, Сумська, які є провідними у вирощуванні картоплі, найбільше страждають від постійних обстрілів і не можливості повноцінної роботи аграрних підприємств. На сьогоднішній день, саме цей фактор є одним з ключових факторів у формуванні ціни на картоплю не лише у вказаних прикордонних областях, а й по всій території України.
Провідні аграрії України, які спеціалізуються на вирощування і реалізації картоплі, стверджують, що ціни на картоплю в Україні в цілому формуються під впливом двох важливих факторів. «По-перше, внаслідок відносно низьких цін у попередні кілька сезонів комерційні виробники скоротили виробничі площі під картоплею на користь дорожчих позицій, таких як морква та капуста. По-друге, низькі ціни на картоплю спонукали населення не тільки до зменшення виробничих площ, а й до зменшення обсягів заготівлі картоплі на зиму. Відповідно, сьогодні пропозиція картоплі на ринку є помітно нижчою, а попит на початок року, навпаки, є нетипово високим порівняно з попередніми 3-4 роками. Це дозволяє цінам рости», – розповідає керівник департаменту агропромислового розвитку Львівської ОВА Тетяна Гетьман. За оперативними даними департаменту, в 2023 році промислове виробництво картоплі та виробничі площі скоротились вперше після впевненого зростання останні 5 років. Площі та урожай у населення також помітно зменшились порівняно з 2022 роком. За багаторічним досвідом професійних картоплярів, гарна ціна на картоплю формується раз на 4-5 років. Тому навряд чи буде картопля дорогою наступного сезону. Такий прогноз дав Микола Гордійчук, керівник компанії «Агріко Україна».
Дуже важливим для аналізу економічних факторів та прогнозів, важливі дані, які отримані з використанням математичних моделей, хоча також потрібно брати до уваги і багаторічний досвід провідних фахівців.
Моделювання відіграє важливу роль у науковій абстракції, допомагаючи виділити, узагальнити та проаналізувати ключові характеристики об’єкта. Особливе значення моделювання виявляється у сфері економіки, де воно дозволяє вивчати можливу поведінку об’єкта без необхідності проведення експериментів. Поведінка та значення будь-якого економічного показника залежать від безлічі факторів, однак не всі вони мають критичне значення. Зазвичай лише обмежена кількість факторів суттєво впливає на досліджуваний показник, тоді як інші мають незначний вплив, що дозволяє їх ігнорувати без істотних наслідків для поведінки об’єкта. Отже, ключовою передумовою для якісного аналізу, прогнозування та управління є врахування в моделі лише тих факторів, які дійсно мають великий вплив [2].
З метою отримання прогнозованого значення середньорічної ціни на картоплю у 2024 році скористаємося даними, які розміщені на сайті Державної служби статистики України в розділі Статистична інформація / Економічна статистика / Ціни / Середні споживчі ціни на товари (послуги) дані за 2017 – 2024 (лютий) роки (Чернігівська область) [1]. За вказаними на сайті даними, знайдемо середньорічну ціну за 2017 – 2023 роки, та на основі цих даних, з використанням вбудованого засобу Excel на вкладці Дані Прогноз Аркуш прогнозу, знайдемо прогноз середньорічної ціни на картоплю на 2024 рік. Прогнозоване значення дорівнює 11,27 грн. Прогнозована нижня межа середньорічної ціни на картоплю становить 7,84 грн. Прогнозована верхня межа – 14,71 грн.
Одержані в даній роботі результати можуть бути використані при плануванні роботи аграрних підприємств, зокрема при вирішенні питання про вирощування картоплі в 2024 році. Дані в таблицях і в обрахунках проведено без врахування проведення бойових дій на території України.
Література
- Державна служба статистики України. URL: https://www.ukrstat.gov.ua/ (дата звернення 28.03.2024).
- Майбородіна Н.В. Економетрика: навчальний посібник. Ніжин: ПП Лисенко М.М., 2021. 280 с.