Оцінка розподілу ресурсів всередині домогосподарства: актуальність, методи, проблеми

Автор
Відомості

Короткова Дар’я Сергіївна

головний економіст, аспірантка, Інститут демографії та проблем якості життя НАН України

dashakorotkova87@gmail.com

Оцінка розподілу доходів, витрат та праці всередині домогосподарств стає все більш актуальною проблемою при досліджені сучасних соціально-економічних процесів. Використання таких оцінок дає можливість виявлення ключових факторів ефективності використання ресурсів в домогосподарствах. При оцінюванні розподілу ресурсів всередині домогосподарства доцільним є використання колективного підходу, який враховує уподобання та взаємодію всіх членів домогосподарства. Дієвим підходом до побудови прикладних моделей економічної поведінки домогосподарств є використання методів мікроімітаційного моделювання. Цей підхід забезпечує розробку адекватних прикладних колективних моделей, але вимагає спеціально сформованого інформаційного забезпечення .

Економічна поведінка домогосподарств є об’єктом досліджень понад 60 років. За останні роки зросла можливість досліджувати економічні процеси, які протікають всередині домогосподарства. Розуміння розподілу ресурсів всередині домогосподарства важливе для адекватної оцінки економічного розвитку, соціальної справедливості та гендерної рівності. Ключові аргументи для досліджень розподілу ресурсів включають: рішення, які домогосподарства приймають щодо розподілу ресурсів, мають великий вплив на економічні результати як на рівні окремих домогосподарств (мікро), так і на загальному економічному рівні (макро); дослідження розподілу ресурсів в домогосподарствах розкриває проблему гендерної нерівності, особливо у контексті доступу до ресурсів та контролю над ними; розподіл ресурсів в домогосподарствах впливає на стан здоров’я та харчування їх членів, зокрема вразливих груп населення, таких як діти та люди похилого віку; розподіл ресурсів всередині домогосподарства відображає ширші моделі нерівності в суспільствах; розвиток дослідницьких методів, таких як опитування та економетричне моделювання, дозволив здійснити більш детальний аналіз розподілу ресурсів всередині домогосподарства.

Оцінка розподілу доходів і витрат між членами домогосподарства забезпечує можливість визначати наскільки ефективно використовуються наявні ресурси. Це дає змогу адекватно дослідити, зокрема, такі явища як «вартість дітей» для домогосподарства; пропозиція праці домогосподарством; розробка адекватної шкали еквівалентності при аналізі рівня життя тощо.

Для вивчення процесу прийняття рішень у домогосподарствах з врахуванням впливу різних членів найбільш ефективним вважається колективний підхід. Згідно з цим підходом, кожен член домогосподарства має власні уподобання і результат процесу прийняття рішень зазвичай є ефективним за принципом Парето (тобто розподіл або перерозподіл ресурсів в домогосподарстві не може покращити стан одного з його членів без погіршення стану хоча б одного з інших) [1]. У 2005 році Р. Бланделл, П.-А. Чіаппорі та К. Мегір запропонували свою колективну модель пропозиції праці в домогосподарстві, в якій враховувалося, що індивідуальні переваги батьків залежать не лише від власного споживання і відпочинку, але й від добробуту їхніх дітей [2]. А в 2010 році М. Браунінг, П.-А. Чіаппорі та А. Левбел пропонували модель колективної споживчої поведінки домогосподарств. Ця модель містить окремі функції корисності товарів для кожного члена домогосподарства, технологічну функцію споживання, яка визначає спільність або приватність товарів та економію від масштабу й обсягу споживання, а також правило розподілу ресурсів всередині домогосподарства. Відмінністю даної моделі є можливість визначення економії від масштабу споживання, встановлення шкали еквівалентності для дорослих членів домогосподарства та сили їх переговорного впливу [3].

Однак даний підхід має певні недоліки, зокрема необхідність збору детальних даних мікрорівня щодо соціально-демографічних характеристик домогосподарств та їхніх членів, доходів, споживання, використання часу тощо. Варто зазначити, що на сьогодні колективний підхід відіграє все більшу роль у дослідженнях економіки домогосподарств, що значною мірою пов’язано з можливостями, які відкриваються завдяки застосуванню мікроімітаційного підходу. При цьому передбачається використання моделей сукупностей домогосподарств та їхніх членів з необхідними характеристиками. Товари та послуги, що споживаються домогосподарством та його членами, групуються за певними ознаками, інформація про ціни та відпрацьовані години також усереднюється. Крім того, визначаються та враховуються емпіричні ймовірності щодо споживчої поведінки домогосподарств різних типів залежно від їх складу, місця проживання, рівня доходів інше. Мікроімітаційне моделювання є сучасним напрямом досліджень економічної поведінки домогосподарств і може сприяти розробці адекватних і ефективних прикладних колективних моделей та відповідного інструментарію [4].

Отже, за результатами проведеного дослідження встановлено, що, незважаючи на очевидні переваги колективних моделей, вони мають суттєвий недолік: їх створення та використання передбачає наявність спеціальних даних щодо споживчої поведінки та використання часу всіх членів домогосподарства. Майбутні дослідження у галузі моделювання розподілу ресурсів всередині домогосподарств передбачають формування спеціалізованого інформаційного забезпечення та створення системи прикладних мікроімітаційних моделей на основі колективного підходу.

Література

  1. Donni O., Ponthieux S. Approches économiques du ménage: du modèle unitaire aux décisions collectives. Travail, genre et sociétés. 2011. № 26. P. 67—83. Doi: 10.3917/tgs.026.0067.
  2. Blundell R., Chiappori P.-A., Meghir C. Collective Labor Supply with Children. Journal of Political Economy. 2005. Vol. 113. No 6. Р. 1277—1306. URL: https://www.researchgate.net/publication/24104437_Collective_Labor_Supply_with_Children (дата звернення: 31.03.2024)
  3. Browning M., Chiappori P.-A., Lewbel A. Estimating Consumption Economies of Scale, Adult Equivalence Scales, and Household Bargaining Power. The Review of Economic Studies. 2013. Vol. 80. № 4. P. 1267—1303. URL: https://www.researchgate.net/publication/4998001_Estimating_Consumption_Economies_of_Scale_Adult_Equivalence_Scales_and_Household_Bargaining_Powe (дата звернення: 01.04.2024)
  4. Саріогло В.Г., Короткова Д.С. Еволюція моделей споживчої поведінки домогосподарств: від унітарних до колективних. Демографія та соціальна економіка. № 3(53). 2023. С. 79-96. ISSN 2072-9480 (Print), 2309-2351 (Online) Doi: 10.15407/dse2023.03.079