Бібліометричний аналіз наукових публікацій з питань цифровізації та сталого розвитку соціально-економічних систем
Дослідження впливу цифровізації на сталий розвиток соціально-економічних систем є нагальним питанням в умовах постійного вдосконалення інформаційних технологій та соціально-економічних відносин. Для висвітлення актуальності і популярності цього напрямку було проведено кількісний бібліографічний аналіз на основі даних з міжнародної бази даних Scopus від Elsevier. Отримані результати вказують на зростаючу тенденцію в поширенні наукових досліджень з цифровізації та сталого розвитку, яка зросла в останні роки.
Світ стає все більш цифровим, а технології відіграють усе більш важливу роль у соціально-економічних системах. У сучасному світі постійних змін важко заперечити, що цифровізація є важливою для забезпечення сталого розвитку. Звісно, існують і побоювання щодо можливих негативних наслідків цифровізації, та це лише підігріває інтерес до цієї актуальної теми серед наукового співтовариства. Щоб це побачити і продемонструвати було проведено бібліографічний аналіз наукових публікацій з питань цифровізації та сталого розвитку соціально-економічних систем.
Як основу для бібліографічного аналізу зазвичай використовують дані сформовані за допомогою загальновизнаних міжнародних наукових баз. Найпопулярнішими в наш час є а Scopus від Elsevier та Web of Science від Clarivate Analytics. В даній роботі було використано дані згенеровані за допомогою бази Scopus. Як пошуковий запит було використано поєднання термінів “digitization” та “sustainable development”. Пошук здійснювався саме англійською мовою, як загальноприйнятою для публікування. Запит фільтрував результати таким чином, щоб обидва терміни були присутніми у назві, анотації або ключових словах публікації. На думку автора такий спосіб дає найкращий результат, відсіюючи випадкові збіги, які можливі при використанні фільтру “All fields”. Як результат було отримано 944 наукові праці. Було використано результати вбудованого інструментарію Scopus для проведення подальшого аналізу. На Рис. 1 наведено кількісний аналіз наукових публікацій у базах даних Scopus за використаним пошуковим запитом, що були надруковані з 2003 по березень 2024 року.
Графік показує зростаючий інтерес науковців до цифровізації у контексті сталого розвитку соціально-економічних систем. Починаючи з 2016 року кількість опублікованих наукових праць по даній тематиці невпинно збільшується кожного року. Якщо у 2016 році було опубліковано 10 праць, то їх кількість у 2023 році становить вже 304. За перші три місяці 2024 року було надруковано вже 76 документів. На думку автора такий зростаючий попит можна пояснити розвитком Індустрії 4.0 та штучного інтелекту, які неминуче впливають на всі сфери життя людей, в тому числі і на сталий розвиток. На Рис. 2 наведено топ 10 країн по кількості публікацій, які відповідали параметрам пошукового запиту. Очевидно, що безперечним лідером в кількості надрукованих праць на тему впливу цифровізації на сталий розвиток соціально-економічних систем є Китай (225 робіт). На думку автора це пояснюється значними темпами розвитку цієї країни у всіх сферах людського життя. Не останню роль також відіграє використання технологій у запровадженій у країні системі соціального кредиту.
Підсумовуючи проведене дослідження, необхідно підкреслити важливість бібліометричного аналізу. Він може більш повно розкрити характеристики розвитку цифрової концепції в рамках сталого розвитку соціально-економічної системи, а також уточнити такі характеристики, як час і географія. В роботі використовуються переважно методи кількісного аналізу документообігу на основі міжнародної наукометричної бази даних Scopus від Elsevier. Для цього було проаналізовано результати за пошуковими запитами “digitization” та “sustainable development” у період з 2003 року по березень 2024 року. Результати показують збільшення наукового інтересу до вибраного пошукового запиту, що вимірюється збільшенням кількості наукових публікацій з 2016 року до теперішнього часу.