Міграція робочої сили як виклик національній та міжнародній безпеці
Мета дослідження полягає виявленні передумов, причин та рівня впливу міграції робочої сили на національну та міжнародну безпеку. В процесі дослідження виявлено чинники розвитку міграції робочої сили, проведено моніторинг сучасних тенденцій міграції робочої сили та визначено ризики національній та міжнародній безпеці внаслідок міграції робочої сили.
Сьогоднішні реалії свідчать про те, що 184 млн. осіб (2,3% населення світу) мешкають за межами країни свого громадянства. Тренди міграції робочої сили говорять про різноманітність міграційних потоків, що пов’язано із причинами міграції, навичками мігрантів, їх демографічними характеристиками тощо, що беззаперечно є викликами для міжнародної та національної безпеки.
Загострення глобальної конкуренції на ринку робочої сили є передумовою міграції. Демографічна ситуація в тих чи інших країнах призводить до конкуренції за кваліфікованих працівників. Старіння населення в країнах з високим рівнем заробітної плати також є трендом міграційних подій. Загально відомим трендом є те, що міграція пов’язана і з втратами, і з вигодами і для країн-догорів, і для країн реципієнтів. Збільшення вигід від міграційних процесів залежить від персональних особливостей мігруючих та обставин й причин їх міграції, а також напрямків міграційної політики країни. Світові тренди свідчать про те, що на протязі останніх років кількість мігрантів у світі збільшилася. Зміни клімату, війни, конфлікти, торгівля людьми, економічні потреби стимулюють міграції. Отже, посилення передумов міграції робочої сили загострюють питання безпеки щодо забезпечення ринку праці.
Українці на протязі останніх десятиріч активно задіяні в процесах міграції. На протязі багатьох років вагомі переміщення працездатного населення України було спрямовано до Польщі, Чехії, Німеччини, Італії та Іспанії. Для України основним чинником міграції, окрім розвитку економіки було географічне розташування на перехресті основних транспортних шляхів. Базою міграційних потоків в Україні стає трудова міграція. Саме трудова міграція є інструментом працевлаштування, засобом отримання доходів.
Внаслідок вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року, ситуація з міграцією стала дуже напруженою. За оцінками Міжнародної організації праці, вимушеними мігрантами з України, які мали постійне місце роботи в країні, є 1,7 млн. осіб, що складає 11% української робочої сили. Наразі втрати трудового та інтелектуального потенціалу України є істотними, що є вагомим викликом національній безпеці країни.
Отже, враховуючи чисельні чинники та передумови розвитку міграції робочої сили, моніторинг сучасних тенденцій міграції робочої сили, слід зазначити, що міжнародна та національна безпека залежить від міграції робочої сили.
Література
- Маліновська О. Міграційна статистика в Україні та шляхи її удосконалення. // Аналітична записка – НІСД. URL: https://niss.gov.ua/doslidzhennya/socialna-politika/migraciyna-statistika-v-ukraini-tashlyakhi-ii-udoskonalennya (дата звернення: 15.03.2024).
- Населення України. Інститут демографії та соціальних досліджень. Фонд народонаселення ООН. URL: https://idss.org.ua/monografii/Naselennya.pdf (дата звернення: 15.039.2024).
- Міграція в Україні: цифри і факти. Міжнародна організація з міграції, 2019. URL: https://iom.org.ua/ua/migraciya-v-ukrayinicyfry-i-fakty-2019 (дата звернення: 18.03.2024).
- Проект з розвитку людського капіталу в Україні. Сприяння поверненню вимушених мігрантів. URL: https://drive.google.com/file/d/1RlXw50nG2qsDskRsqYzbdHhVSstouIoL/view (дата звернення: 10.03.2024).
- Ринок праці в умовах війни: тенденції та перспективи. НІСД. URL: https://niss.gov.ua/news/komentariekspertiv/rynok-pratsi-v-umovakh-viyny-tendentsiyi-ta-perspektyvy (дата звернення: 05.03.2024).
- Соціально-економічні та гуманітарні наслідки російської агресії для українського суспільства. Центр Разумкова. URL: https://razumkov.org.ua/uploads/article/2022_Gum.pdf (дата звернення: 09.03.2024).
- Сучасні міграційні тенденції в Україні. УНІАН. URL: https://press.unian.ua/press/970535-suchasnimigratsiyni-tendentsiji-v-ukrajini.html. (дата звернення: 10.03.2024).
- Трудова міграція – одна з найбільших загроз для держави. Урядовий портал. URL: https://www.kmu.gov.ua/ua/news/trudova-migraciya-odna-z-najbilshih-zagroz-dlya-derzhavi-gennadij-zubko. (дата звернення: 05.03.2024).
- Юрчишин В. Економічні складові повернення. Центр Разумкова. URL: https://razumkov.org.ua/images/2023/07/24/2023-MATRA-I-KVARTAL.pdf (дата звернення: 16.03.2024).
- Annual Report on Migration and Asylum 2022. European Migration Network, July 2023. URL: https://home-affairs.ec.europa.eu/system/files/2023-07/00_eu_arm2022_report.pdf. (дата звернення: 16.03.2024).
- Estimated number of refugees from Ukraine recorded in Europe and Asia since February 2022 as of September 12, 2023, by selected country. Statista. URL: https://www.statista.com/statistics/1312584/ukrainian-refugees-by-country (дата звернення: 18.03.2024).