Моделювання інвестиційної привабливості регіонів України

Автори
Відомості

Шпирко Віктор Васильович

кандидат економічних наук, доцент, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

viktor.shpyrko@knu.ua

Олійник Юлія Євгеніївна

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

juliiaoliynyk227@gmail.com

Стрілець Роман Олександрович

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

strilets123456@gmail.com

У роботі запропоновано методологію оцінювання інвестиційної привабливості регіонів України з урахуванням економічних, соціальних, інфраструктурних, політичних та інших чинників. Методологія передбачає визначення ключових показників, розробку моделей для оцінки окремих складових інвестиційного потенціалу. Автори застосували розроблені моделі для аналізу 11 регіонів України за 2013-2022 роки, визначили ключові фактори, що впливають на інвестиційну привабливість, та запропонували рекомендації щодо її підвищення.

Інвестиційна привабливість регіонів України в сучасних умовах є ключовим фактором для стимулювання економічного зростання, підвищення конкурентоспроможності та покращення якості життя населення. Моделювання та оцінювання інвестиційної привабливості стає важливим інструментом для розробки ефективних стратегій розвитку регіональної економіки та привертання інвестиційного капіталу.

Було проведено аналіз інвестиційної привабливості областей України, що є перспективними для інвестування в умовах воєнного стану (Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Львівська, Тернопільська, Волинська, Хмельницька, Рівненська, Вінницька, Житомирська, Київська) у кілька етапів із використанням пакету прикладних програм «Statistica». Вихідні дані отримані з офіційного сайту Державної служби статистики України [2].

Для формування переліку факторних змінних, котрі слід включати до економетричних моделей визначення оцінок складових інвестиційної привабливості, було використано метод покрокової регресії. Аналіз впливу зазначених факторів на складові інвестиційної привабливості був проведений за допомогою лінійної регресії.

Величину інвестиційного потенціалу регіонів було розраховано як суму добутків величин промислового, сільськогосподарського, фінансового, соціального, споживчого потенціалів на відповідні їм вагові коефіцієнти [3]. Враховуючи різну вимірність отриманої кількісної інформації, знайдені величини складових інвестиційного потенціалу було нормовано за допомогою формули:

де \(Y_{ij}^*\) – нормалізоване (стандартизоване) значення індикатора j-ї складової інвестиційного потенціалу в і-му році;

\(Y{ij}\) – середнє значення індикатора j-ї складової ін¬вестиційного потенціалу в і-му році;

\(Δj\) – середньоквадратичне відхилення j-ї складової ін¬вестиційного потенціалу.

Вагові коефіцієнти окремих складових інвестиційно¬го потенціалу визначаємо на основі попередньо розрахованих коефіцієнтів детермінації відповідних моделей оцінки складових інвестиційного потенціалу [1]:

де \(a_j\) – ваговий коефіцієнт j-ї складової інвестиційного потенціалу;

\(R_j^2\) – коефіцієнт детермінації, розрахований на осно¬ві моделі визначення теоретичної оцінки j-ї складової ін¬вестиційного потенціалу.

Проведені розрахунки за формулою (2) дозволили визначити питому вагу кожної зі складових інвестиційної привабливості в загальному показнику. Таким чином, питома вага промислової складової складає 14,28%, сільськогосподарської – 32,99%, фінансової – 18,46%, соціальної – 33,12%, споживчої – 1,12% в загальній структурі інвестиційного потенціалу регіону.

В результаті проведених розрахунків на основі оціне¬них моделей отримано формулу, за допомогою якої можна визначати величину інвестиційної привабливості регіонів:

\[ K = 0,1428К1 + 0,3299К2+ 0,1846К3+ 0,3312К4 + 0,0112К5 \tag{3} \]

Графічно результати аналізу інвестиційної привабливості регіонів України області наведені на Рис. 1.

Рис. 1: Динаміка складових інвестиційного потенціалу регіонів України за 2013–2022 рр.

Джерело: побудовано авторами на основі власних розрахунків.

Як можна бачити з рис. 1, протягом досліджуваного періоду (2013-2022 рр.) прослідковується тенденція до зростання інвестиційної привабливості аналізованих регіонів України. При цьому мало місце незначне скорочення показника в період 2015-2016 рр., а також призупинення зростання в період 2017-2018 рр. У першому випадку поясненням може бути світова криза, яка вплинула практично на всі сфери економіки та соціальну сферу. У другому випадку логічним поясненням є бойові дії, котрі велися в окремих східних регіонах України, а також відторгнення частини суверенної території держави. Відбулося зростання витрат на оборону, а отже, скоротилося фінансування економічних і соціальних програм.

Всі складові інвестиційного потенціалу регіонів України демонстрували схожі тенденції. Військова агресія 2014 року негативно вплинула на фінансову та споживчу складові інвестиційної привабливості. Однак у 2016 році всі складові показали позитивну динаміку, особливо соціальна, фінансова та сільськогосподарська, котрі є визначальними у формуванні інвестиційної привабливості регіонів.

Таким чином, в умовах, які склалися на сьогодні, практично в усіх без винятку регіонах України, особливо актуальною є задача підвищення ефективності використання наявного ресурсного потенціалу. Завдання полягає в ідентифікації так званих точок зростання – секторів економічної, соціальної, екологічної сфери, рекреаційного комплексу, фінансового сектора тощо, інвестування і державна підтримка яких здатна забезпечити нарощення сукупного інвестиційного потенціалу як окремо взятих регіонів, так і держави в цілому. Як показує практика передових розвинутих економік і суспільств, зростання інвестиційного потенціалу та закономірне покращення інвестиційного клімату призводять до зростання показників як капітальних, так і іноземних інвестицій в різні сектори економічного та суспільного життя регіону, покращуючи при цьому рівень забезпечення економічної, соціальної та екологічної складової безпеки розвитку регіону.

Література

  1. Говорун Я. В. Удосконалення методичних підходів до оцінки інвестиційного потенціалу регіону. Економічні наукові Інтернет-конференції: URL.: http://www.economy-confer.com.ua/full_article/595/.
  2. Офіційний сайт Державної служби статистики України. URL.: https://www.ukrstat.gov.ua/.
  3. Романюк М.Д., Судук Н.В., Бушинський Є.В. Модель оцінювання інвестиційної складової безпеки розвитку регіонів України. Наукові перспективи. Серія “Економіка”. Київ, 2022. № 3(21). С. 105-121.