Ключові аспекти цифрових компетенцій співробітника

Автори
Відомості

Булєєв Іван Петрович

доктор економічних наук, професор, Інститут економіки промисловості, НАН України, м. Київ

Buleev.ivan@gmail.com

Бриль Ірина Василівна

кандидат економічних наук, Інститут економіки промисловості, НАН України, м. Київ

Bryl.irina@gmail.com

Визначено сутність цифрових компетенцій, до яких відносять вміння користуватися цифровими технологіями, вони розподіляються за групами, досліджуються за рівнями. Доведено переважність цифрових компетенцій у формуванні людського капіталу для забезпечення підвищення ефективності діяльності підприємства.

Економічний розвиток останніх десятиріч характеризують процеси переходу до інформаційного суспільства і посилення технологій штучного інтелекту.

Цифровий розвиток позитивно впливає на економіку та суспільство, охоплює всі сфери життя, сприяє реалізації людського ресурсу та розвитку цифровізації промислового виробництва.

Сьогодні, роботодавці при прийомі на роботу перш за все звертають увагу на володіння людиною цифровими навичками, можливість швидко та ефективно розуміти задачі та виконувати поставлені завдання. Одним з елементів створення ефективних механізмів стимулювання трансформації цифрових підприємств[1] стають, поряд з іншими, цифрові компетенції. Тому питання їх розвитку та формування набувають все більшої актуальності.

Згідно “Опису Рамки цифрової компетентності для громадян України”, в якому наведено опис Рамок, що адаптовано до національних, культурних, освітніх та економічних особливостей України, Рамка містить 4 виміри, 6 сфер, 30 компетентностей та 6 рівнів володіння ними [2].

Детальний розгляд Рамок дозволив визначити основні цифрові компетенції співробітника, що угруповано до чотирьох позицій з їх описом.

Знання: правове забезпечення цифрових технологій, цифрової діяльності організації, підприємства, надання державних послуг громадянам та бізнесу в цифровому форматі; програмні документи і пріоритети державної політики цифровізації країни; використання відомчих інформаційно-аналітичних систем, які забезпечують збір, обробку, зберігання та аналіз даних; системи управління державними інформаційними ресурсами, міжвідомчої взаємодії та електронного документообігу, взаємодії з громадянами та бізнесом; правові та етичні принципи, що пов’язані із використанням цифрових технологій; загальні питання у сфері забезпечення цифрової безпеки та систем інформаційної безпеки.

Вміння щодо: використання цифрових технологій для виконання співробітниками своїх службових обов’язків; робота з міністерськими та відомчими базами даних і державними електронними інформаційними ресурсами; захист інформації, змісту виробничих процесів, особистих даних; робота з відомчими інформаційно-аналітичними системами, програмним забезпеченням та цифровими платформами; комунікація та взаємодія в цифровому суспільстві в межах повноважень співробітника; аналіз, порівняння та критична оцінка достовірності і надійності джерел даних, інформації та цифрового контенту.

Навички: використання комп’ютерних та мобільних пристроїв, Інтернету та онлайн застосунків, захист пристроїв; використання базового програмного забезпечення та електронних інформаційних ресурсів; управління даними, інформацією, розробка та управління цифровим контентом, первинні навички програмування; використання е-послуг, е-підпис; вміння комунікації та співпраці за допомогою цифрових технологій з службовцями, громадянами, бізнесом.

Цифровий етикет: розвиток та підтримка цифрової культури на підприємстві; дотримання правових та етичних норм співробітника в колективі та при роботі з партнерами; дотримання правил та норм поведінки співробітника у комунікативних процесах цифрового формату професійної діяльності; нерозголошення інформації щодо персональних даних фізичних чи юридичних осіб, конфіденційної та іншої інформації з обмеженим доступом; передача інформації з відомчих баз даних в межах повноважень та відповідно до державного законодавства; використання державних електронних інформаційних ресурсів та внутрішньої інформації підприємства не завдаючи шкоди навколишньому середовищу чи здоров’ю людей; утримуватися від поширення інформації, в цифровому просторі, що може завдати шкоди репутації державних органів та органів місцевого самоврядування, партнерів чи конкурентів підприємства; основні правила кібербезпеки (ліцензійне ПЗ, антивірусне ПЗ, резервне копіювання даних, надійні паролі).

До цифрових компетенцій відносять загальні навички роботи на персональному комп’ютері, навички роботи з електронними документами, Інтернет обізнаність, знання основних офісних програм [3].

Високо цінуються загальні для всіх фахівців цифрової сфери базові компетенції та навички: володіння англійською мовою, ділова комунікація, управління проектами, робота в команді, навички у сфері бізнесу та підготовки презентацій, аналітичне мислення, орієнтація на результат, управління часом.

Вимір цифрових компетенцій відбувається за визначенням їх сфери, назви, за напрямами, що дозволяють дослідити ефективність людського капіталу для забезпечення конкурентоспроможності та підвищення доходів підприємства.

Література

  1. Buleev I., Bryukhovetskaya N., Bryl I. and Bryukhovetsky Y. Chapter 5. Creating Effective Mechanisms for Stimulating Entrepreneurial Activity in the Context of Transforming Digital Enterprises. (Монографія). Scopus. Recent Trends in Business and Entrepreneurial Ventures, November 13, 2023. 302 р. DOI: https://doi.org/10.52305/KZZV1105
  2. Опис Рамки цифрової компетентності для громадян України. Електронний ресурс. – Режим доступу: https://thedigital.gov.ua/storage/uploads/files/news_post/2021/3/mintsifra-oprilyudnyue-ramku-tsifrovoi-kompetentnosti-dlya-gromadyan/%D0%9E%D0%A0%20%D0%A6%D0%9A.pdf
  3. Цифрові компетенції як умова формування якості людського капіталу : аналіт. зап. / [В. С. Куйбіда, О. М. Петроє, Л. І. Федулова, Г. О. Андрощук]. – Київ : НАДУ, 2019. – 28 с.